Kas ir PCOS?

PCOS (policistisku olnīcu sindroms) ir bieži sastopams grūtniecības neiestāšanās iemesls. To sauc arī par Stein-Leventhal sindromu vai hiperandrogēnu hronisku anovulāciju. Precīzi PCOS attīstības iemesli nav zināmi, bet PCOS rodas hormonālu vai kompleksu vielmaiņas traucējumu dēļ, un ir galvenokārt saistīts ar insulīna rezistenci.

Hormonu un vielmaiņas traucējumu rezultātā attīstās PCOS simptomātika: olnīcas rada pārāk daudz androgēnu hormonu, kas negatīvi ietekmē ovulāciju. Tādējādi viena menstruālā cikla laikā folikulu attīstība nenotiek pareizi – vienlaikus attīstās virkne nenobriedušu folikulu. Olnīcās veidojas cistas, jo olšūnas nesasniedz pilnīgu nobriešanu, un sabiezētas olnīcu sieniņas dēļ tās nespēj izkļūt no folikuliem, kā rezultātā ovulācija nenotiek. Tas viss noved pie menstruālā cikla traucējumiem - asiņošanas, ovulācijas iztrūkuma jeb t.s. anovulācijas un galu galā neauglības.

Sievietēm, kurām ģimenē ir bijuši PCOS gadījumi, saslimšanas risks ir ievērojami augstāks1.


1Franks, S.; Gharani, N.; Waterworth, D.; Batty, S.; White, D.; Williamson, R.; McCarthy, M. (1997): The genetic basis of polycystic ovary syndrome. In Hum Reprod 12 (12), pp. 2641–2648. DOI: 10.1093/humrep/12.12.2641.

Vai PCOS var ārstēt? 


Diemžēl PCOS (policistisku olnīcu sindroms) izārstēt nav vienkārši, taču ar piemērotiem medikamentiem, simptomi var tikt mazināti vai pat novērsti. Terapijas mērķis ir ārstēt insulīna rezistenci, mazināt vīrišķo hormonu pārprodukciju, kā arī veicināt ovulāciju, folikulu nobriešanu un to plīšanu, tādējādi uzlabojot auglību.

Izvēlieties CycleBalance®, lai mazinātu vai novērstu simptomus!

Vai Jums ir menstruālā cikla problēmas?

72%

sieviešu ar PCOS, lietojot CycleBalance® saglabā normālu ovulāciju, kas vienlaikus nozīmē ievērojami lielāku iespēju iestāties grūtniecībai1.

Pirkt CycleBalance®!

Vai Jums ir neauglība?

Sievietēm ar PCOS , kuras vienlaikus lieto CycleBalance , ir

2.5

reizes lielāka grūtniecības iestāšanās iespēja IVF (mākslīga apaugļošana) laikā2.

Pirkt CycleBalance®!


Turklāt CycleBalance var palīdzēt novērst vai mazināt paaugstināto gestācijas diabēta risku, kam grūtniecības laikā pakļautas sievietes ar PCOS.


1 Papaleo, Enrico; Unfer, Vittorio; Baillargeon, Jean-Patrice; Santis, Lucia de; Fusi, Francesco; Brigante, Claudio et al. (2007): Myo-inositol in patients with polycystic ovary syndrome. A novel method for ovulation induction. In Gynecological endocrinology : the official journal of the International Society of Gynecological Endocrinology 23 (12), pp. 700–703. DOI: 10.1080/09513590701672405.

2 Artini, Paolo; Di M Berardino, O.; Papini, F.; Genazzani, Alessandro; Simi, G.; Ruggiero, M.; Cela, Vito (2013): Endocrine and clinical effects of Myo-Inositol administration in polycystic ovary syndrome. A randomized study. In Gynecological endocrinology : the official journal of the International Society of Gynecological Endocrinology 29. DOI: 10.3109/09513590.2012.743020.

Simptomi

Iespējamie PCOS simptomi: 

  • Subfertilitāte jeb samazināta auglība – grūtības apaugļoties
  • Neregulāras mēnešreizes vai to iztrūkums - amenoreja
  • Neregulāra ovulācija vai nav ovulācijas.
    Noklikšķiniet, lai lasītu par AUGLĪBA & CIKLA PROBLĒMAS

  • Paaugstināts insulīna līmenis asinīs
  • Insulīna rezistence (skatīt izskaidrojumu tālāk)
  • Cistiskas vai palielinātas olnīcas, ko diagnosticējis ginekologs

Citi simptomi:

  • Svara problēmas – palielināts svars, straujš svara pieaugums, grūtības samazināt ķermeņa svaru
  • Ādas problēmas – taukaina āda, akne, akantoze
  • Nevēlams apmatojums – sejas, ķermeņa (hirsūtisms) / matu izkrišana
  • Augsts asinsspiediens

Kā diagnosticēt PCOS?

Nav izstrādātu specifisku testu ar kuru palīdzību varētu diagnosticēt PCOS (policistisku olnīcu sindroms). Diagnozi uzstādīt palīdzētu detalizētas informācijas ievākšana - izjautāšana par svara izmaiņām, matu un ādas problēmām, ģimenes anamnēze, apskate un laboratoriskie izmeklējumi – asins analīze, hormonu tests un ginekoloģiskā ultraskaņa.

PCOS (policistisku olnīcu sindroms) izmeklējumi pamatojas uz tā saucamajiem "Roterdamas" kritērijiem.1 Diagnozi apstiprina divi vai vairāk simptomi no trim kritērijiem:


1. neregulāras vai retas mēnešreizes, vai to iztrūkums – norāda, ka olnīcās ovulācija nenotiek regulāri

2. klīniskās un/vai laboratoriskās asins analīzes – nosaka hormonu līmeni, androgēnu pārsvaru (vīrišķā hormona piem. testosterona), paaugstinātu holesterīna un cukura līmeni asinīs.

3. ultrasonoskopiski apstiprināta PCOS - ultraskaņas skenēšana var noteikt, ka Jūsu olnīcās ir daudz cistu (policistiskas olnīcas). Tās veido nepietiekami nobrieduši folikuli, kuros attīstās olšūnas.



1Revised 2003 consensus on diagnostic criteria and long‐term health risks related to polycystic ovary syndrome (PCOS) (2004). In Hum Reprod 19 (1), pp. 41–47.
Available online at https://academic.oup.com/humrep/article-pdf/19/1/41/2026052/deh098.pdf.

Insulīna rezistence

Insulīns ir hormons, ko ražo aizkuņģa dziedzeris. Tas tiek uzskatīts par galveno organisma anabolo hormonu. Tas regulē ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu metabolismu, veicinot jo īpaši glikozes (cukura) uzsūkšanos no asinīm aknās, taukos un skeleta muskuļu šūnās. Insulīns visaktīvāk darbojas aknu un muskuļu šūnās, izraisot lielāku glikozes absorbciju no asinīm, lai saražotu enerģiju un/vai pārveidotu to ilgtermiņa enerģijas rezervēs.

Insulīna rezistenci sastop aptuveni 65% 1no PCOS pacientēm. Insulīna rezistence ir organisma nespēja pietiekoši ātri reaģēt uz insulīna izdali. Šī gausā reakcija izraisa arvien lielāku pieprasījumu pēc insulīna un ar paaugstinātu cukura līmeni saistītās izmaiņas organismā. Konsekventi augsts glikozes līmenis asinīs var izraisīt diabētu. Insulīns ir apetīti stimulējošs līdzeklis, kas var būt par iemeslu, kādēļ nereti sievietes ar PCOS ziņo par palielinātu apetīti, nepārvaramu tieksmi pēc saldumiem un citiem ogļhidrātiem. Tiek uzskatīts, ka paaugstināts insulīna līmenis arī veicina iekaisumu attīstību un citas, ar PCOS saistītas, metaboliskas komplikācijas.

Sievietēm ar PCOS (policistisku olnīcu sindroms), kurām ir palielināts insulīna līmenis, vienlaikus izdalās arī pārāk daudz vīrišķā hormona testosterona. Paaugstinātais insulīna un testosterona līmenis negatīvi ietekmē folikulu normālu attīstību olnīcās, jo liela daļa nesasniedz pilnīgu nobriedumu. Tas rada ovulācijas problēmas, tāpēc daudzām sievietēm ir menstruālā cikla problēmas, samazināta auglība un tādi traucējoši simptomi, kā piemēram, hirsūtisms - pastiprināta matu augšana sievietēm netipiskās vietās, alopēcija - galvas matu izkrišana.

Lietojot CycleBalance® sievietēm ar PCOS

56%

gadījumu uzlabojas jutība pret insulīnu.2

Pirkt CycleBalance®!


1 DeUgarte, Catherine Marin; Bartolucci, Alfred A.; Azziz, Ricardo (2005): Prevalence of insulin resistance in the polycystic ovary syndrome using the homeostasis model assessment. In Fertility and Sterility 83 (5), pp. 1454–1460. DOI: 10.1016/j.fertnstert.2004.11.070.

2Artini, Paolo; Di M Berardino, O.; Papini, F.; Genazzani, Alessandro; Simi, G.; Ruggiero, M.; Cela, Vito (2013): Endocrine and clinical effects of Myo-Inositol administration in polycystic ovary syndrome. A randomized study. In Gynecological endocrinology : the official journal of the International Society of Gynecological Endocrinology 29. DOI: 10.3109/09513590.2012.743020.

PCOS ietekme uz grūtniecību

Laika gaitā paaugstinās grūtniecības diabēta t.s. gestācijas diabēta risks, paaugstināta holesterīna un, iespējams, paaugstināta asinsspiediena risks. Pētījumos pierādīts, ka PCOS (policistisku olnīcu sindroms) dažkārt ir riska faktors 2. tipa cukura diabēta attīstībai1.

Šīs veselības problēmas var veicināt grūtniecības komplikāciju risku, onkoloģisku saslimšanu attīstību un sirds un asinsvadu problēmas vēlāk dzīvē.

Ja Jūs atpazīstiet kādu no šiem simptomiem, lūdzu, apmeklējiet savu ārstu vai savu ginekologu!

  • Grūtības palikt stāvoklī, neauglība 
    AUGLĪBA & CIKLA PROBLĒMAS

  • Neregulāra ovulācija un neregulārs menstruālais cikls
  • Akne
  • Akantoze
  • Hirsūtisms
  • Matu izkrišana, vīrišķā tipa apmatojums
  • Aptaukošanās, vielmaiņas un ķermeņa svara problēmas

1Gambineri, Alessandra; Patton, Laura; Altieri, Paola; Pagotto, Uberto; Pizzi, Carmine; Manzoli, Lamberto; Pasquali,
Renato (2012): Polycystic Ovary Syndrome Is a Risk Factor for Type 2 Diabetes. Results From a Long-Term Prospective Study. In Diabetes 61 (9), pp. 2369–2374. DOI: 10.2337/db11-1360.


Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.